Food – How Many Waffles Can Leslie Knope Eat In A Year?

The Data:

The Data:

J.J.: Sure, anything for my favorite customer.
Leslie: I bet you say that to all the girls.
J.J.: Oh no, no. Actually you are my favorite. You’ve spent over a thousand dollars last year on waffles alone.

-From Season 3, Episode 2, “Flu Season”

Source: imagineabitofmagic.tumblr.com  /  via: craponaspatula1.tumblr.com

SCIENCE:

SCIENCE:

“I checked at 3 local diners to determine average price for one belgian waffle, a la carte. Average price for a belgian waffle in San Francisco: $6.25. Ran this through a calculator that corrects for cost of living in various cities. Estimated cost for a similar waffle at a similar establishment in Indiana: $4.37.

I did not factor in price of toppings (such as whipped cream) or other accompaniments, as JJ specified this was for for waffles ALONE.

I decided that “over a thousand dollars” meant between $1,000 and $1,500.

I did not include waffles eaten elsewhere, made from home, or bought for her at JJ’s by other people (such as adorable co-workers in the hospital).”

Source: craponaspatula1.tumblr.com

Conclusion:

Conclusion:

“Leslie bought between 228 and 343 waffles from JJ’s last year. That’s 4 to 7 waffles per week.”

Source: craponaspatula1.tumblr.com


View Entire List ›

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s